Jdi na obsah Jdi na menu
 


Divokej Bill

11. 4. 2007

DIVOKEJ BILL

Divokej BillTahle Úvalská kapela byla založena v průběhu roku 1997 (z trosek kapely Wáša a již existujícího o dva roky staršího Medvěd 009), kdy v obsazeni Vašek Bláha - kytara, zpěv, Ondra Pospíšil - banjo, zpěv, Míla "Jurda" Jurač - basa, zpěv a Ota Smrkovský - bicí, dala hlavy dohromady a sestavila zhruba desetipísňový program, se kterým začala objíždět menší kluby a hospody v okolí. Vznikla i čtyřpísňová nahrávka ze studia Kocour na Proseku (zvuk Martin Braxatoris). Kapela se líbila a díky pohodové náladě v Úvalech a podpoře přátel odehrála asi patnáct koncertů (většinou na vypůjčený aparát The Snails).
V té době se také začíná rozjíždět tradice Ouvalských big-beatů (koncert úvalských kapel na sokolském hřišti začátkem června), na kterých se podílí, jak hráčsky, tak pořadatelsky.
DB si všímá hudební publicista Jarda Špulák a píše ve svém časopisu Big Beng! několik prvních pozitivních článků, což povzbudilo, ale přesto sestava dlouho nevydržela. Po ročním útlumu odchází Ondra s Otou a zakládají vlastní kapelu Devět stehů. Vašek a Jurda začínají shánět nové lidi do potápějícího se Billa a zkoušet ve zkušebně vybudované společně s Medvěd 009, ve staré kotelně základní školy v Úvalech.
6.6.1998 v Českém Brodě na festivalu Rok od rocku hraje první koncert v nové sestavě. Roman Procházka - akustická kytara, zpěv, Štěpán Karbulka - zpěv, šouman (oba z kapely Zasucha), dále Adam Karlík - fousle, zpěv, Martin "Pecan" Pecka - akordeon (tahací harmonika) a Honza "Kiska" Veselý - bicí, který bubnoval také s Medvědem. Začíná první spolupráce s agenturou Ameba.
První nahrávku točilo 7 muzikantů a bylo sedm písní z toho vznikl i název demosnímku " Sedm statečných". Kapele ale chybí banjo a tak přichází nový člen Honza "Jack" Bártl, banjista kapely Country mix. Nadšení z nového hráče a nástroje bylo příčinou dalšího nahrávání. Tak vznikl demosnímek "Osm statečných", na kterém přibyly dvě nové skladby oproti "Sedmi statečným", už s banjem. Demo se tak stalo klíčem k přihlášení do tzv. vyhledávacích soutěží pro začínající kapely a vyhrávají naprostou většinu z nich (Rock Nymburk, Jim Beam rock, Broumovská kytara, Rock fest Dobříš).
První deska se točila 25 dní a pod názvem "Propustka do pekel" vyšlo v červnu 2000, největším hitem se stala skladba "Plakala", na kterou byl natočen videoklip ze zkušebny (režie Vašek Kučera).
Kapela se dostávala do podvědomí a nabídek k hraní přibývalo. Začíná jezdit po klubech jako předskokan Nahoru po schodišti dolů band.
Druhá deska: Jméno dostala podle písničky "Svatá pravda", klip byl tentokrát na pomalejší věc "Miláčku, co je ti?"
Po dlouhém koncertním turné nastávají hráčské a názorové neshody a po dlouhodobé spolupráci odchází bubeník Kiska.Na post stálého bubeníka nastupuje Mára Žežulka, který se přistěhoval nedaleko Úval a jeho kapela Arakain má zrovna po odchodu zpěváka Aleše Brichty hluché období. Přináší do kapely zkušenosti z profesionální muziky (studiový hráč na albech Dana Landy, Oskara Petra a dalších), ta ho na oplátku seznamuje s punkem. Chvíli trvá, než se program sehraje, nakonec je vše připraveno, vznikají dokonce nové věci.
Pomalu se začíná připravovat třetí deska. Písničky na ní jsou pomalejší a temnější než dříve. Poprvé se objevují i chemické zvuky z počítačů a tak ji fandové přijaly v rozpacích a rozdělily se na dva tábory, jedni změnu uvítali, druzí odsoudili, což kapelu paradoxně ještě více ztmeluje. Název byl inspirován oblíbenou hláškou z nahrávání, jsem "Mezi nima" (stav mysli, kdy se člověk plně koncentruje). Po odchodu Šmityho začal zvučit Ondra Pospíšil. Během natáčení je vykradena zkušebna ve škole, zhruba polovina nástrojů mizí v nenávratnu. Křest je v Paláci Akropolis, okořeněný hosty. Písnička "Znamení" a s ní spojený videoklip je zamyšlení a varováním nad sérií sebevražd mladých lidí, které se odehrály toho roku v Čechách. Jako otvírák další protestsong "Bomby na Bagdád", který napsal a kapele věnoval kamarád Karel Bitner. Vyráží se na nekonečné šňurné po celé republice. Třetí deska Mezi nima se stává zlatou za 10tisíc prodaných kusů. Singlová písnička "Znamení" otevírá cestu do většiny rádií. Nachází se část ukradených věcí ze zkušebny.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář